Pomoc społeczna kontra media? O tym, jak rozmawiać z dziennikarzami, podczas konferencji w Jaworznie

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Izabeli Kieliś z Wyższej Szkoły Humanitas dotyczącego konferencji, która miała miejsce we wtorek w Bibliotece Miejskiej w Jaworznie. Konferencja odbyła się pod tytułem:

Pomoc społeczna kontra media?

O tym, jak rozmawiać z dziennikarzami, podczas konferencji w Jaworznie

Czy dziennikarz może być przyjacielem pracownika socjalnego? O tym, że to możliwe, przekonali się przedstawiciele placówek pomocy społecznej i jednostek pomocowych, którzy wzięli udział w konferencji pt. „Budowanie wizerunku pomocy społecznej – efektywna współpraca z mediami”, którą we wtorek 5 kwietnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, zorganizował tamtejszy Dom Pomocy Społecznej. Współorganizatorami konferencji byli: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Instytut Konsultingowo-Doradczy Publico, MOPS w Jaworznie, PUP w Jaworznie, Urząd Miejski w Jaworznie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Jaworzno oraz Wojewoda Śląski.

Problematyka budowania wizerunku pomocy społecznej, przede wszystkim za pośrednictwem kontaktów z mediami, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem przedstawicieli środowiska. W konferencji udział wzięli dyrektorzy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej i jednostek pomocowych z całego regionu, m.in. z Bielska-Białej, Koszęcina, Mysłowic, Chrzanowa, Zawiercia, Gliwic, Tarnowskich Gór i Piekar Śląskich. W spotkaniu uczestniczyła również m.in. wiceprezydent Jaworzna, Monika Bryl.

– Cieszę się, że tak licznie spotykamy się podczas dzisiejszego wydarzenia. Pomoc społeczna, zwłaszcza zaś działalność pracowników socjalnych, często postrzegane są mocno stereotypowo. Dlatego też frekwencja oraz m.in. patronat wojewody śląskiego nad naszą konferencją, wskazują, że tematyka, którą będziemy dzisiaj podejmować jest niezwykle ważna, a takie spotkania są po prostu potrzebne – podkreślił Sławomir Łuszcz, dyrektor DPS w Jaworznie, witając uczestników konferencji. Jego słowa potwierdzili także sami słuchacze, którzy aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w wystąpieniach prelegentów.

O tym jak istotne jest wypracowanie dobrych kontaktów z mediami oraz o istocie funkcji rzecznika prasowego opowiedział dr Krystian Dudek, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Humanitas, prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, właściciel Instytutu Publico. Sekrety efektywnych kontaktów z przedstawicielami mediów zdradziła z kolei Bożena Stępień, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W drugiej części spotkania dr Dudek poprowadził panel dyskusyjny, w którym udział wzięła dyrektor Bożena Stępień oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Anna Zielonka z Dziennika Zachodniego, Piotr Lorenc z tygodnika „Niedziela”, Aleksander Tura – redaktor naczelny portalu MojeJaworzno.pl oraz dr Michał Szyszka odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. błędów najczęściej popełnianych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej w kontaktach z mediami oraz oczekiwań dziennikarza wobec dobrze przygotowanej informacji prasowej.

– Przede wszystkim nie bójcie się państwo pytać dziennikarza czego potrzebuje. To najszybsza i najprostsza droga do porozumienia. Pamiętajmy też o elementarnych zasadach wysyłania informacji prasowych, jak chociażby ukrycie listy odbiorców oraz konstrukcja samego tekstu. Ważne są także zdjęcia z wydarzenia, o którym informujecie – wyliczali rozmówcy, podkreślając, że próba zaprzyjaźnienia się z przedstawicielem mediów, często również może być kluczem do sukcesu.

Konferencja organizowana przez Dom Pomocy Społecznej w Jaworznie była pokłosiem „Porozumienia na rzecz budowania wizerunku pomocy społecznej”, zawiązanego w dniu 26 stycznia br. przez 31 placówek pomocy społecznej z województwa śląskiego podczas Konferencji Wyszehradzkiej, która odbywała się w Wyższej Szkole Humanitas.